78. rocznica zakończenia działań obronnych Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego, 1 październik 2017

Momoty

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną na ołtarzu polowym, na placu przykościelnym w Momotach . Następnie rozpoczęła się inscenizacja inspirowana  wydarzeniami 1939 roku, przeplatana recytacją i pieśniami patriotycznymi.  Oprawa została przygotowana przez młodzież janowskich szkół. Dla naszej Grupy było to przeżycie wyjątkowe, bowiem odtwarzaliśmy ostatnie chwile zgrupowania dowodzonego przez naszego patrona płk. dypl. Tadeusza Zieleniewskiego. W dodatku, obrazy te, działy się w miejscu historycznie związanym z tamtymi wydarzeniami.

Odegrano pertraktacje z Niemcami i Sowietami. Następnie odczytano ostatni rozkaz płk. Zieleniewskiego i płomienne przemówienie księdza kapelana do żołnierzy.  Wypowiedziano również fragment roty przysięgi wojskowej II RP. Potem zgromadzeni zobaczyli scenę odmowy pójścia do niewoli,  przez część ułanów, głównie młodych oficerów. Żołnierzom tym udało się wyrwać z okrążenia i walczyli dalej w kraju i na zachodzie. Taką drogę obrał m.in. słynny porucznik Leonard Zub – Zdanowicz, późniejszy cichociemny ps. „Ząb”.

Kolejne sceny to złożenie broni na wozy i odprowadzenie jeńców do niewoli, a następnie odwiezienie samochodem płk. Zieleniewskiego do Lwowa na przesłuchanie. W rolę pułkownika wcielił się dowódca naszej Grupy – Mirosław Wielgus.

Inscenizację zakończyła poruszająca scena rozstrzelania wziętych do niewoli oficerów Zgrupowania Zieleniewskiego. Zostali zabici strzałem w tył głowy, w Katyniu i Charkowie. Kiedy padł ostatni strzał, zapadła przejmująca cisza oddająca nastrój chwili. Wszystkie rolę odegrali członkowie Grupy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych, burmistrzowie, wójtowie gmin z całego powiatu, przedstawiciele policji, straży, nauczyciele harcerze, uczniowie szkół, poczty sztandarowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu. Pojawili się też: orkiestra wojskowa i kompania honorowa WP z Lublina. Odczytany został apel poległych i oddano salwę honorową. Uroczystościom towarzyszyły okolicznościowe wystawy. GRH Zieleniewskiego zaprezentowała musztrę oraz zorganizowała pokaz sprzętu i samochodów wojskowych. Można było też zobaczyć wóz konny używany przez WP w 1939; taki widok dzisiaj jest już rzadkością. Na koniec zaserwowano strawę – wojskową grochówkę.