I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych, Kocudza, 19 sierpnia 2018

I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych, Kocudza, 19 sierpnia 2018

Na zaproszenie wystosowane przez panią dyrektor GOK w Kocudzy uczestniczyliśmy w I Międzypowiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych.

Na miejsce przybyliśmy trzema samochodami: GAZ i dwoma DKW w składzie: drużyna piechoty oraz trzech kawalerzystów. Ułani nie przybyli w pełnym składzie ze względu na brak odpowiednio dużego placu potrzebnego do pokazu kawaleryjskiego. Dlatego zaznaczyli tylko swoją obecność, prezentując licznie zgromadzonej publiczności umundurowanie różnych wzorów i wyposażenie wrześniowych ułanów oraz kunszt jeździecki, oczywiście na tyle na ile pozwalały warunki przestrzenne.

Piechurzy przemaszerowali na czele kolumny solistów i zespołów śpiewaczych, biorących udział w konkursie, a następnie wykonali pokaz musztry pieszej i musztry z bronią. Towarzyszył nam także cieszący się wielkim podziwem i zainteresowaniem 5 letni Piotrek, który odebrał moc pochwał i pozdrowień. Na zakończenie strzelcy przytoczyli fragment przysięgi żołnierskiej  II RP. Nie zabrakło też „salwy honorowej”. Na scenie nasz komendant Piotr Groszek przybliżył historię powstania naszej Grupy i przypomniał nasze założenia i cele.

Dyplom za I międzypowiatowy przegląd pieśni patriotycznych w Kocudzy Po pokazie wojsko przeszło na przygotowane przez organizatorów stoisko, gdzie wystawione zostały militaria z okresu I i II wojny światowej. Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. Wzruszeni ludzie, pamiętający tamte trudne czasy oglądali m.in. oryginalny wrześniowy mundur porucznika WP, przedmioty osobistego użytku żołnierzy, amunicję, broń, wyposażenie specjalistyczne, duży wybór hełmów oraz broni białej. Piechurzy wystąpili w umundurowaniu wz. 1936/37 w wersji garnizonowej: sukiennej i drelichowej letniej. Starsi mieszkańcy Kocudzy mówili, że w ich miejscowości nie widzieli żołnierzy polskich od września 1939 r.

Soliści i zespoły śpiewacze, w tym dzieci, młodzież i harcerze wykonywali znane piosenki patriotyczne, partyzanckie i powstańcze. Pojawiły się zarówno melodyjne, skoczne utwory, jak i te pełne zadumy. Wręczono liczne wyróżnienia i nagrody. 1 miejsce ex – aequo zajęły: Zespół „Jarzębina” z Kocudzy i męski zespół śpiewaczy wchodzący w skład naszego GRH.

Na zakończenie, jak to jest już w zwyczaju, zorganizowaliśmy dla zgromadzonych przejażdżki samochodami wojskowymi. Atrakcja ta, cieszy się (ciągle) niesłabnącym zainteresowaniem, toteż do domów rozjechaliśmy się dopiero przy zapadającym zmierzchu.

Organizatorzy zapewnili napoje chłodzące, kiełbasę z grilla oraz potrawy i wypieki regionalne m.in. tutejszą specjalność – smakowitą kaszę gryczaną ze skwarkami.

Zdjęcia dzięki uprzejmości GBPiOK w Dzwoli