Zebranie sprawozdawcze za rok 2018, Majdan Obleszcze, 15 grudnia

Zebranie sprawozdawcze za rok 2018, Majdan Obleszcze, 15 grudnia

Tego dnia w siedzibie stowarzyszenia odbyło się Walne Zebranie Grupy za rok 2018, połączone z tradycyjnym spotkaniem opłatkowym.

Zebranie otworzył i prowadził Piotr Groszek – komendant Grupy, protokolantem został Karol Biały. Na początku odczytano krótkie, ujęte w formę statystyczną sprawozdanie z rocznej działalności stowarzyszenia.

Następnie skarbnik odczytał sprawozdanie finansowe. Zreferował w nim wszystkie zakupy dokonane w tym roku, ważniejsze z nich to: znaczna ilość ładownic trójkomorowych i bagnetów polskich wraz z pochwami i żabkami, repliki karabinów Mauzer. Po przedstawieniu raportu, przeszliśmy do dyskusji.

Kolejnym punktem zebrania było sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej, w którym  Komisja postawiła wniosek o udzielenie Zarządowi absolutorium za rok sprawozdawczy.  Zebrani przyjęli go jednogłośnie.

W drodze głosowania uchwalono kilka drobnych zmian natury porządkowej w Statucie Stowarzyszenia. Następnie jednogłośnie wybraliśmy nowy Zarząd, tym razem na 4 letnią kadencję (ustępujący Zarząd wybrany był na roczną kadencję). Prezesem Stowarzyszenia ponownie został Piotr Groszek, sekretarzem Mirosław Wielgus, a skarbnikiem Wiesław Wielgus. Również dotychczasowy skład Komisji Rewizyjnej, nie uległ zmianie.

Na zebraniu, do Stowarzyszenia przyjęty został nowy członek: Paweł Socha. Dopełniono też potrzebnych formalności wobec kolegów, którzy wstąpili do Grupy w trakcie roku sprawozdawczego.

Podjęto uchwałę o zakupie sztandaru dla Grupy w roku 2019. Zabezpieczono na ten cel, odpowiednie środki w kasie. Wręczenie planowane jest na drugą połowę 2019 roku.

W tym roku, ze środków prywatnych członków, udało się doposażyć Grupę w odpowiednie obuwie (jego brak był najbardziej widoczny), zakupiono także jednolite rogatywki garnizonowe i rękawiczki. Ze sprzętu ciężkiego Grupa wzbogaciła się w taczankę dla CKM wz.30 oraz w wóz sanitarny trakcji konnej.

Już po zebraniu, w swobodnej dyskusji padła propozycja, by w wolnym od występów czasie zimowym, przećwiczyć i wdrożyć pewne elementy z musztry paradnej, aby móc je zaprezentować w nowym sezonie.

Następnie, od wspólnej modlitwy, rozpoczął się wieczór opłatkowy. Najstarszy wiekiem kolega – Leszek podzielił wszystkich opłatkiem, po czym wszyscy złożyli sobie życzenia. Po chwili podano na stół tradycyjne potrawy wigilijne, ale i wyszukane myśliwskie przysmaki i przekąski, ciasto i napoje.

Śpiewano kolędy, pieśni patriotyczne i wojskowe zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu naszego kolegi muzyka – Piotra.

Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia

W roku sprawozdawczym 2018 pod własnym szyldem wzięliśmy udział w 34 uroczystościach różnego typu, które odbyły się w 24 miejscowościach, nie licząc indywidualnych wyjazdów ułanów m.in. na rajd Hubala, rekonstrukcję bitwy kawaleryjskiej pod Komarowem, walk pod Zamościem i Kockiem.

Ujmując rzecz statystycznie złożyło się to na 15   uroczystości rocznicowych i cyklicznych, 6 festynów, 5 spotkań z młodzieżą w szkołach, 2 festiwale pieśni patriotycznych i żołnierskich, a także po jednym udziale w przeglądzie orkiestr dętych, apelu poległych i rekonstrukcji historycznej. Delegacja naszej Grupy uczestniczyła w jednym pogrzebie. Zorganizowaliśmy 13 wystaw militariów i tyle samo pokazów musztry, 7 razy podnosiliśmy flagę na maszt, oddając przy tym salwę honorową. Odczytano 7 apelów poległych oraz 16 przejażdżek zabytkowymi pojazdami wojskowymi dla dzieci i młodzieży. Wzięliśmy udział w 17 mszach świętych, w tym 14 odprawionych w świątyniach i 3 na ołtarzach polowych. Kompleksowo obsłużyliśmy 9 imprez pełniąc obowiązki kompanii honorowej. Przy naszym udziale dokonało się odsłonięcie 2 tablic pamiątkowych i jednego pomnika. Kawalerzyści przebyli rajd konny Batorz – Momoty Górne, 52 km długości. Zorganizowaliśmy jeden biwak nocny w dziewiczym terenie.  W tym czasie pojazdy wojskowe Grupy pokonały dystans blisko 2,5 tys km. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt powszechnej aprobaty i wyrazów sympatii okazywanych nam ze strony widzów, przechodniów i kierowców, kiedykolwiek występowaliśmy lub poruszaliśmy się po drogach naszymi pojazdami.

Dowodzi to, że prowadzona przez nas działalność jest potrzebna i społecznie pożyteczna. Pomimo, że tegoroczny sezon należy uznać za udany (bowiem udało się nam wykonać większość zadań statutowych), to mamy jeszcze ważne cele do zrealizowania w roku przyszłym. Potrzebne jest należyte upamiętnienie zapomnianych grobów pomordowanych w czasie II wś, znajdujących się na cmentarzu w Wierzchowiskach. Można by też pomyśleć o ustanowieniu cyklicznego rajdu wojskowych samochodów historycznych, szlakiem walk Zgrupowania płk. Zieleniewskiego (Wola Sobieska – Momoty Górne); podnosząc go jednocześnie do rangi oficjalnego święta Grupy, gdzie będziemy samoistnymi organizatorami, niezależnymi od kaprysów przedstawicieli lokalnych władz.