Spotkanie patriotyczne, Marysin, 22 czerwca

Spotkanie patriotyczne, Marysin, 22 czerwca

O godzinie 14:00 w gospodarstwie Józefa Stanickiego, znanego animatora życia kulturalnego i krzewiciela miłości do ojczyzny, odbyło się spotkanie z doktorem nauk historycznych Leszkiem Pietrzakiem. Jest on autorem wielu poczytnych książek, artykułów, publikacji i felietonów radiowych. W swoim czasie przygotowywał ważne dokumenty i opracowania dla ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego; pracował m.in. w wywiadzie (ABW).

Tematem wykładu był „Mit 4 czerwca”. Pan doktor opowiedział zebranym o wynikach swoich badań, które prowadził na przestrzeni lat. Nakreślił sylwetki ludzi biorących udział w szeroko rozumianych obradach tzw. „okrągłego stołu”. Przy okazji, obalił mit pokutujący w mediach i oficjalnej historiografii, jakoby najważniejsze decyzje o zmianach ustrojowych zapadły przy wspomnianym „okrągłym stole”. Jak mówił, faktycznie targu dobito wcześniej w Magdalence.

Jako uczciwy naukowiec swe wywody opierał na wiarygodnych dokumentach i dowodach, co nie znaczy że nie odnosił się do zapytań zwolenników tzw. spiskowych teorii.

Po wykładzie odbyła się dyskusja, w czasie której poruszono wiele tematów związanych z historią Polski,  jak i omówiono sprawy bieżące. Dużo czasu poświęcono na rozmowę o stuleciu niepodległości i II wojnie światowej. Mówiono także o naszym obecnym, nie najlepszym  położeniu geopolitycznym. Najbardziej zagorzali dyskutanci opuścili gościnne progi państwa Stanickich „grubo” po godz 21.

Kolejnym gościem był Bartłomiej Kurowski – młody bardzo utalentowany, obdarzony pięknym głosem bard. Wykonał 12 utworów w większości pochodzących z jego najnowszej płyty pt. „Drogi Do Niepodległości”. Można było zaopatrzyć się w książki, audiobooki autorstwa Leszka Pietrzaka i płytę Bartka Kurowskiego. Obaj panowie podpisywali swoje dzieła, z czego i my chętnie skorzystaliśmy.

Co wszyscy podkreślali, spotkanie i sceneria w jakiej się odbyło, miało charakter kameralny. Na zaproszenie organizatorów przybyli m.in.: prokurator Andrzej Witkowski (notabene autor większości tekstów piosenek wykonywanych przez Bartka Kurowskiego), uczestnicy rajdów motocyklowych: Monte Cassino, Katyńskiego, i Józefa Franczaka ps. „Laluś” oraz najbliżsi przyjaciele i współpracownicy państwa Stanickich. GRH im. T. Zieleniewskiego wystawiła delegację, która przybyła samochodami DKW.

Dokumentację filmową i fotograficzną z całego wydarzenia sporządził przyjaciel naszej Grupy – Zygmunt Wielgus, który na tę okoliczność przybył ze Stalowej Woli. Dla upamiętnienia wszyscy stanęli do wspólnej fotografii. Wpisaliśmy się również do księgi pamiątkowej prowadzonej przez państwa Stanickich.

Jak to jest w zwyczaju u gospodarzy, było też coś dla ciała. Spotkanie rozpoczęło się od solidnego obiadu i równie smakowitych przekąsek przygotowanych przez żonę pana Józefa. Były napoje chłodzące, kawa, herbata, ciasto, wyroby wędliniarskie, unikatowe placki i pierogi wypiekane wg. przepisów naszych babć

Bardzo dziękujemy za zaproszenie.