75 Rocznica Bitwy Partyzanckiej, Osuchy, 20 czerwca

75 Rocznica Bitwy Partyzanckiej, Osuchy, 20 czerwca

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 występem młodzieży szkolnej z Łukowej. Pół godziny później odprawiona została polowa msza święta w intencji poległych partyzantów. Uczestniczyli w niej m.in.: kombatanci, posłowie na Sejm, biskup polowy WP – ks. Józef Guzdek, przedstawiciele władz szczebla ministerialnego z Warszawy, Wojewoda Lubelski P. Czarnek, władze samorządowe: powiatowe i gminne, nauczyciele, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń, leśnicy, strażacy i licznie zgromadzeni mieszkańcy Lubelszczyzny, jak również goście z terenu całego kraju.

Ceremoniał wojskowy: asysta w czasie mszy świętej, apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej WP z Lublina. Tę część uroczystości zakończyło złożenie wieńców na cmentarzu partyzantów (spoczywa tam ponad 220 osób).

Następnie dla licznie zgromadzonej publiczności odbyła się inscenizacja historyczna kilku przełomowych momentów, tej największej na ziemiach polskich bitwy partyzanckiej. Wzięło w niej udział kilka grup rekonstrukcyjnych, pod kierownictwem GRH „Wir” z Biłgoraja – łącznie około 100 rekonstruktorów, ubranych w uniformy niemieckie, polskie, stroje partyzanckie, a także ubiory wiejskiej ludności cywilnej z okresu okupacji niemieckiej.Do rekonstrukcji użyta została różnoraka broń z tamtego czasu, zarówno ręczna jak i maszynowa, pojazdy wojskowe i motocykle. Momentami od efektów pirotechnicznych drżała ziemia, a powietrze przesycał kwaśny zapach prochu, dym i huk wystrzałów.

Niestety, historycznie bitwa pod Osuchami skończyła się klęską powstańców. Na skutek braku koordynacji działań i błędów popełnionych przez dowództwo, większość młodych partyzantów poległa.

Na zaproszenie GRH „Wir”, nasza Grupa wzięła udział w rekonstrukcji. Wystąpiliśmy ucharakteryzowani na partyzantów; w prezencji nie odbiegaliśmy od kolegów z innych grup. Podobnie jak w tamtej bitwie, żadnemu z naszych kolegów nie udało się „przeżyć”.

W przyszłości można by się pokusić o rekonstrukcję pierwszej części tejże bitwy, rozegranej w Lasach Janowskich, która zakończyła się spektakularnym sukcesem partyzantów i wielkimi stratami po stronie niemieckiej. Myślę, że warto, chociażby po to by nie być oskarżanym o propagowanie kultu klęski.

Relację z uroczystości przeprowadziła Panorama Lubelska z TVP3 Lublin. Nakręcony został również reportaż, który został wyemitowany w środę 3 lipca o 19:30 na antenie lubelskiej telewizji regionalnej. Wydarzeniu towarzyszyły tematyczne wystawy plenerowe; można było zakupić książki historyczne i patriotyki.

Na zakończenie sanitariuszki z Grupy „Wir”, wydawały z wojskowego kotła grochówkę wszystkim rekonstruktorom w scenerii odtworzonego bunkra leśnego z czasów wojny. Można było poczuć ducha tamtych dni.

Zdjęcia autorstwa Sławomira Wiśniewskiego, dzięki uprzejmości GRH „Wir”. Pełną galerię można  zobaczyć tutaj