Święto 24 Pułku Ułanów, Kraśnik, 7 lipca

Święto 24 Pułku Ułanów, Kraśnik, 7 lipca

W tym roku przypadła 99 rocznica utworzenia 214 Ochotniczego Pułku Kawalerii przemianowanego po wojnie bolszewickiej (na którą był sformowany), na 24 Pułk Ułanów. Z racji miejsca stacjonowania otrzymał wyróżnik „kraśnicki”. Centralną częścią niedzielnych uroczystości była msza św. w XV w. kościele pw. Wniebowzięcia NMP, odprawiona w intencji poległych i zmarłych ułanów.

W wygłoszonej homilii, kapłan w bardzo ciekawy i zajmujący słuchaczy sposób opowiedział dzieje Pułku, począwszy od jego powstania, poprzez kolejne jego przeobrażenia, jak i sposób doboru rekrutów, szkolenie, szlak bojowy, aż po jego rozformowanie na froncie zachodnim, gdzie po odtworzeniu po klęsce wrześniowej, toczył zwycięskie walki.

Tegoroczne obchody urządzono z dużym rozmachem, było to widoczne w zaplanowanych na dwa dni uroczystościach. Wzięli w nich udział nieliczni żyjący jeszcze kombatanci, stowarzyszenia kultywujące tradycje ułańskie, grupy rekonstrukcyjne mające za patrona pułk kraśnicki, z okresu do września 1939 jak i z czasów po jego ponownym sformowaniu w PSZ na Zachodzie. Można było podziwiać różnorodność odtworzonych z pietyzmem mundurów w jakich walczyli kraśniccy ułani.

Na uroczystościach pojawili się dwaj generałowie: Szura i Parylak, liczne poczty sztandarowe, harcerze, stowarzyszenia motocyklistów, żołnierze kawalerii pancernej z Żagania i Świętoszowa – kultywujący tradycję 24 Pułku. Oprawę muzyczną stanowiła orkiestra strażacka.

Władze samorządowe reprezentowali: Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego, przedstawiciel wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, burmistrz Kraśnika, jak i jego poprzednicy, samorządowcy z okolicznych gmin oraz goście specjalni: wójtowie Kasiny Wielkiej i Mszany Dolnej, na ziemiach, których kraśnicki pułk toczył ciężkie i krwawe boje we wrześniu 1939 r.

Jak zawsze nie mogło obejść się bez strażaków, policjantów oraz mieszkańców Kraśnika i okolic oraz gości, którzy na miejscu pojawili się z najróżniejszych zakątków naszego kraju, a nawet spoza jego granic.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy tematyczne zamknięte i plenerowe. Zaprezentowano historyczne militaria, zabytkowe pojazdy wojskowe w tym samochody terenowe i osobowe, a także ciężarowe oraz motocykle. Pojawiły się również armaty, ciężka broń maszynowa, granatniki przeciwpancerne i pojazdy trakcji konnej.

Nasza Grupa wystawiła dwa samochody DKW, „Gaza”, „Czapajewa”, ciężarówkę „Lublin”, motocykl Dniepr oraz wrześniową taczankę pod CKM BROWNING wz. 30, zaprzężoną w dwa odpowiednie rumaki. Zwartą grupą uczestniczyliśmy we mszy św i podczas części oficjalnej przed pomnikiem 24 Pułku Ułanów na placu przykościelnym.

W trakcie uroczystości sekcja ułanów z naszej Grupy, otrzymała proporzec w barwach 24 Pułku oraz pisemny akt nadania praw do używania barw pułkowych na umundurowaniu i na proporcach.Uroczystego wręczenia dokonał Zarząd Koła 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w osobach: Marek Rusek – prezes, Zdzisław Winkler , ppłk A. Łagoda, płk Jerzy Cichocki – wiceprezes. Od tej chwili sekcja ułanów z naszej Grupy będzie nosić oficjalnie imię 1.szwadronu 24 Pułku Ułanów.

Oficjalną część obchodów święta ułanów zakończyło uroczyste złożenie wieńców przed pomnikiem 24 Pułku. Festyn militarny, którego główną atrakcją był czołg Leopard, wystawiony przez pancerniaków z Żagania trwał do późnych godzin popołudniowych.