Pamięci żołnierzy września ’39, Momoty – Dzwola, 29 września

Pamięci żołnierzy września ’39, Momoty – Dzwola, 29 września

Tegoroczne uroczystości przypadły w 80 rocznicę tragicznego września. Podzielone na trzy zasadnicze elementy uroczystości zorganizowane zostały z dużym rozmachem. Rozpoczęły się w Momotach Górnych od montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim i GRH „Zakłady Południowe” ze Stalowej Woli.

Odprawiona została msza święta polowa, odczytano apel poległych i padła salwa honorowa w wykonaniu 19 Brygady Zmechanizowanej. Uroczystości uświetniła wojskowa orkiestra dęta z Lublina.

Druga cześć odbyła się już w Dzwoli, gdzie 80 lat temu miała miejsce bitwa żołnierzy Grupy płk. Zieleniewskiego z Niemcami, a następnie z napływającymi na te tereny Sowietami. O godzinie 12:00 w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, została odprawiona msza święta w intencji żołnierzy. Niedługo potem rozpoczęła się część oficjalna na placu przy szkole. Ceremoniał wojskowy, asysta w czasie mszy św., podniesienie flagi na maszt, apel poległych, salwa honorowa w wykonaniu naszej Grupy.

Licznie przybyłe delegacje, jak i pojedynczy przedstawiciele złożyli wieńce i kwiaty przed pomnikiem żołnierzy września, usytuowanym na dziedzińcu szkolnym. Po tym miały miejsce oficjalne wystąpienia i akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Dzwoli.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się inscenizacja historyczna. Autorem scenariusza i narratorem był T. Żuławski. Bardzo licznej publiczności rekonstruktorzy zaprezentowali kilka wybranych epizodów bitwy rozegranej pod Dzwolą 29 września 1939 r.:

  • Atak wojsk polskich na biwakujący w Dzwoli niemiecki dywizjon przeciwpancerny „Kondor”, a następnie rozbrojenie i zagarnięcie do niewoli żołnierzy III Rzeszy.
  • Bitwa z nadciągającymi Sowietami
  • Odczytanie ostatniego rozkazu płk. Zieleniewskiego
  • Pertraktacje i złożenie broni przed oddziałami Armii Czerwonej
  • Rozstrzelanie wziętych do niewoli oficerów polskich przez Sowietów

Inscenizację zakończyła prezentacja grup rekonstrukcyjnych i wspólna grochówka wojskowa. Ciężar organizacji rekonstrukcji wzięła na siebie nasza Grupa, we współpracy z licznymi grupami z całego terenu Lubelszczyzny, Podkarpacia i Kielczyzny. Łącznie w uroczystościach wzięło udział ok. 60 rekonstruktorów. Efekty pirotechniczne zapewniła firma rodzinna „Sobieraj”.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli:

  • prezydent RP Andrzej Duda,
  • poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki
  • Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek
  • Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski

Patronat medialny: Gazeta Janowska, Panorama Powiatu Janowskiego, Źródło.

Organizatorzy: Wójt Gminy Dzwola, Powiat Janowski, IPN oddział Lublin, Gminna Biblioteka Publiczna, mieszkańcy Momot Górnych.

Udział wzięli: władze Gminy Dzwola, władze powiatowe, przedstawiciele władz wojewódzkich, posłowie i kandydaci na posłów na Sejm RP, przedstawiciele stowarzyszeń, urzędów i instytucji państwowych szczebla powiatowego, radni strażacy, harcerze, uczniowie, nauczyciele, Koła Gospodyń Wiejskich, motocykliści rajdów: Katyńskiego i Monte Cassino, społeczność lokalna i goście z terenu całego województwa.