83 Rocznica Walk Grupy płk. Zieleniewskiego, Momoty Górne, 25 września

83 Rocznica Walk Grupy płk. Zieleniewskiego, Momoty Górne, 25 września

Organizatorem corocznych uroczystości upamiętniających szlak bojowy Zgrupowania płk. Tadeusza Zieleniewskiego w Momotach Górnych jest Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim. Tak było i w tym roku. Punktem centralnym wydarzenia była msza św. koncelebrowana – odprawiona na placyku przykościelnym, zabytkowego, drewnianego kościoła w Momotach przez janowskich kapłanów. Słowo Boże wygłosił ks. Tomasz Wrona – kapelan DPS w Janowie Lubelskim – dawny proboszcz par. Aleksandrówka.  Jako motyw przewodni kazania posłużył mu cytat z wiersza Zbigniewa Herberta „nie dajmy zginąć poległym”.

Ciąg dalszy uroczystości odbył się przy pomniku płk. Zieleniewskiego. Ceremoniał wojskowy: asysta w czasie mszy św., wystawienie warty, apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu „zielonych beretów” z Lublina. Żołnierze przybyli ze sztandarem i orkiestrą. W trakcie zgromadzenia głos zabrał Artur Pizoń – starosta janowski, w przejmującym i bardzo dobrym wystąpieniu przedstawił przebieg walk Zgrupowania i późniejsze, tragiczne losy oficerów i żołnierzy wziętych do sowieckiej niewoli; a także gehennę ludności cywilnej bombardowanych miast i palonych wsi.

Na uroczystość w sposób zwarty i bardzo licznie przyjechali harcerze z kilku szczepów ze swymi opiekunami, motocykliści, strażacy ochotnicy wraz ze sztandarami – unaocznia to fakt, że OSP jest na wsi polskiej organizacją wiodącą i bardzo mobilną, bez obecności której trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość. Swe poczty sztandarowe wystawiły również szkoły, Policja i PSP. Dopisali jak zawsze dyrektorzy i szefowie jednostek organizacyjnych i instytucji państwowych z terenu powiatu. Prawdopodobnie przybyli też przedstawiciele SOG z Torunia, jednostce tej patronuje płk.  Zieleniewski. Bardzo licznie zgromadzili się mieszkańcy regionu. Byli również politycy, którym jak zawsze mylą się uroczystości patriotyczne z wiecami politycznymi.

Grupa nasza, która w tym dniu obchodziła swoje święto uczestniczyła we mszy św. wystawiła wartę przy pomniku patrona – wspólnie z żołnierzami WP i harcerzami oraz przygotowała wystawę militariów i fotosów najważniejszych dowódców Zgrupowania płk. Zieleniewskiego.