Odsłonięcie Pomnika Józefa Piłsudskiego, Majdan Obleszcze, 28 październik

Odsłonięcie Pomnika Józefa Piłsudskiego, Majdan Obleszcze, 28 październik

Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Piłsudskiego. Inicjatorem ustawienia, a zarazem fundatorem popiersia pierwszego marszałka Polski, jest komendant naszej Grupy Piotr Groszek. Powodem była chęć godnego uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Pomnik Komendanta i napisy wykonał kamieniarz Ksawery Dąbrowski z bratem z Janikowa, przedstawiciele rodziny rzeźbiarzy z 400 letnim rodowodem, przybyłej przed wiekami z Włoch.

Napis na cokole: „J.PIŁSUDZKI/BOHATEROM/RODAKOM W 100./ROCZNICE ODZYSKANIA/NIEPODLEGŁOŚCI/GRUPA REKONSTRUKCYJNO-/HISTORYCZNA/IM. PUŁ TADEUSZA/ZIELENIEWSKIEGO/ORAZ MIEJSCOWA/SPOŁECZNOŚĆ/AD. 2018

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki uczestników na wybrukowanym placu w gospodarstwie Komendanta Grupy. Stąd nastąpił przemarsz do kościoła w Majdanie, gdzie odprawiona została uroczysta msza św pod przewodnictwem księdza proboszcza i wikariusza z parafii macierzystej w Wierzchowiskach.

Następnie kolumna marszowa udała się na przylegający do kościoła plac, gdzie księża celebransi, Wójt Gminy Szastarka i mecenas Jan Kokot dokonali ceremonii odsłonięcia pomnika, po czym został on poświęcony przez ks. wikarego.

Po zakończeniu ceremonii poświęcenia, głos zabrał mecenas Jan Kokot z Lublina – honorowy członek naszej Grupy. W swym wystąpieniu w krótkich słowach przybliżył postać Marszałka. Odniósł się też do głosów dochodzących ze strony pewnych środowisk sugerujących, jakoby Józef Piłsudski nie był dostatecznie godny, aby jego popiersie stanęło na majdańskiej ziemi.

Jako argument podawano jego rzekomo niechętny stosunek do Kościoła Katolickiego. Mówca w odpowiedzi przytoczył słowa świętego męczennika Maksymiliana Kolbe, który tak powiedział o Marszałku. Gdyby Matce Bożej nie była miła osoba Józefa Piłsudskiego i jego poczynania to nie pozwoliłaby na „Cud nad Wisłą” w dniu Jej święta.

Inni z kolei uważali, że statua tak dostojnej osoby, nie powinna być święcona w asyście „przebierańców” – czyli nas, członków GRH. Jakby oczekiwali, że uczyni to Prezydent RP w asyście Kompanii Honorowej z Warszawy. Wszystkich krytyków zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi, jesteśmy otwarci na naukę.

Padający deszcz i przenikliwe zimno uniemożliwiły wygłoszenie przygotowanej mowy w całości . Na zakończenie prelegent zachęcił zebranych do studiowania biografii Marszałka. Następnie Piotr Groszek odczytał Apel Pamięci, po czym padła salwa honorowa – wszystko w wykonaniu naszej Grupy.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców pod świeżo poświęconym pomnikiem. Po ceremonii strażacy i rekonstruktorzy stanęli do wspólnej fotografii.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele GRH „WIR” z Biłgoraja, poczet sztandarowy GRH im. Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ z Lublina, ułani z 7 Pułku Ułanów Lubelskich wraz proporcem, przedstawiciele Koła Łowieckiego „Sokół” z siedzibą w Zdziłowicach, wraz z sztandarem, wysocy rangą przedstawiciele PSP z Kraśnika i Janowa Lubelskiego, strażacy ochotnicy ze sztandarem.

Byli też m.in. Roman Smyl, zastępca Wójta Gminy Batorz, Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski, Sekretarz UG Szastarka Jadwiga Wielgus, Dyrektor GCK w Polichnie Ewa Białoń, Mariusz Lenart nauczyciel w Wólce Ratajskiej, radni, sołtysi, przedstawiciel lokalnych stowarzyszeń.

Funkcje mistrza ceremonii pełnił komendant Piotr Groszka, a uroczystością dowodził Mirosław Wielgus. Oprawę muzyczną imprezy zapewniła Orkiestra Dęta GCK w Polichnie. Wystąpił również zespół śpiewaczy z naszej Grupy z koncertem pieśni patriotycznych oraz grupa Kalina Folk z GCK w Polichnie.

Na zakończenie organizatorzy serwowali wojskową grochówkę. Dla zaproszonych gości przygotowano poczęstunek w remizie OSP w Majdanie Obleszcze.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego jest chlubą i dumą mieszkańców Majdanu Obleszcze, bardzo dobrze świadczy o lokalnej społeczności. Tak okazałej rzeźby nie mają nawet powiatowe miasta m.in. Janów i Kraśnik.