Jak do nas wstąpić
Do naszej Grupy może wstąpić każdy chętny, (bez względu na wiek i płeć; więcej o członkach grupy tutaj) dysponujący wolnym czasem w weekendy, ponieważ to wtedy zazwyczaj uczestniczymy w wydarzeniach i uroczystościach. Ilość takich wydarzeń w ciągu roku z początkowych 5 do 10 razy urosła ostatnimi laty do 70. Oczywiście niemożliwe jest uczestniczenie we wszystkich (ubiegłoroczny rekordzista zaliczył 55 różnego rodzaju uroczystości i wydarzeń), większość kolegów rekonstruktorów bierze udział w kilku, kilkunastu imprezach rocznie. Tylko nieliczni angażują się w większym wymiarze czasowym.
Do wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy każdego, jednak szczególny nacisk kładziemy na zachęcanie młodzieży szkolnej. Poprzez nasze działania, staramy się wpajać naszym młodym obywatelom patriotyzm i próbować wzbudzić w nich zainteresowanie historią naszej ojczyzny.
Wymogi i koszty
Jedynym wymogiem dla osób posiadających dochody jest zakup polskiego umundurowania i podstawowego ekwipunku żołnierskiego. Jest tylko częściową prawdą, że jest to jakieś wyjątkowo drogie „hobby”, wszakże pod warunkiem zdecydowania się na zakup absolutnie minimalnego wyposażenia i umundurowania. Jeśli chętny nie dysponuje zasobnym portfelem to na początek wystarczy najtańszy lub używany, w miarę kompletny ekwipunek, którego koszt waha się w granicach 1000-1500 zł. Sprawa diametralnie zmienia się jeśli zdecydujemy się na zakup nowych rzeczy lub z epoki i planujemy wyposażyć się we wszystko co żołnierz miał na sobie i w plecaku. W kraju istnieje wiele sklepów internetowych oferujących niemalże wszystkie gadżety potrzebne do rekonstrukcji. Niestety obowiązuje tam zasada jak przy sprzedaży ślubnych pantofelków dla panny młodej, czyli ceny są dwa, trzy razy zawyżone. Sytuacja pogarsza się kiedy rekonstruktor zapragnie odtwarzać coraz to nowe sylwetki żołnierzy, w tym obcych armii. Wtedy można wydać naprawdę duże pieniądze. Jest to niebezpieczne bowiem rekonstrukcja historyczna wciąga jak narkotyk. Dopóki „żołnierz” nie zakupi dodatkowego ekwipunku istnieje możliwość wypożyczania np. ładownic, szelek czy atrap broni itp.
Działalność statutowa
Grupa zgodnie ze statutem prowadzi szeroko zakrojoną działalność. Specjalizujemy się, co jest pośród innych grup wielką rzadkością, w asystach honorowych: asysty wojskowe na uroczystościach, czytanie apeli poległych (wiele piszemy sami), strzelanie salw honorowych. Robimy pokazy musztry żołnierskiej i musztry z bronią na festynach i podczas innych wydarzeń. Wykonaliśmy samodzielnie i we współpracy z innymi grupami dziesiątki inscenizacji historycznych, nawiązujących do różnych okresów historycznych, odwiedzamy szkoły gdzie prezentujemy militaria i krzewimy wiedzę wśród młodzieży o naszym patronie i jego żołnierzach. Uświetniamy uroczystości państwowe, religijne, rocznicowe, jubileuszowe, fundujemy tablice informacyjne, pamiątkowe i upamiętnienia, dbamy o groby żołnierskie, inicjujemy i bierzemy udział w rajdach ku pamięci lokalnych bohaterów. Uczymy młodzież musztry obycia z bronią. Ułani nasi biorą udział wspólnie z członkami innych grup w pokazach kawaleryjskich. Kilka razy braliśmy udział w zdjęciach do filmów dokumentalnych i teledysków. Dokumentujemy swoją działalność fotograficznie i filmowo. Blisko współpracujemy i wzajemnie się wspieramy po koleżeńsku z wieloma grupami rekonstrukcyjnymi z regionu.
Grupa sporadycznie pozyskuje pewne środki finansowe od sponsorów. Zgodnie ze statutem środki te są wykorzystywane na doposażenie w sprzęt i ekwipunek. Członkowie grupy za udział w uroczystościach nie pobierają żadnego wynagrodzenia, jest to działalność czysto bezinteresowna.
W planach jest powołanie grupy kobiecej jeśli będzie takie zainteresowanie.
Misja
- SZERZENIE WIEDZY I KULTURY NA TEMAT HISTORII KRAJU I REGIONU.
- OPIEKA NAD ZABYTKAMI ARCHITEKTURY MILITARNEJ ORAZ ZAPOMNIANYCH MOGIŁ WALCZĄCYCH ŻOŁNIERZY W CZASIE WOJNY.
- PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI EDUKACYJNEJ WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY.
- ORGANIZOWANIE WYSTAW KOLEKCJI PRZEDMIOTÓW POCHODZĄCYCH Z WOJNY O TEMATYCE MILITARNEJ.
- REPREZENTOWANIE W STROJU Z TAMTEJ EPOKI I UŚWIETNIANIE ŚWIĄT NARODOWYCH ORAZ KOŚCIELNYCH.
- POSZERZENIE WIEDZY I ZASAD BEZPIECZNEGO POSŁUGIWANIA SIĘ BRONIĄ.