76 Rocznica Pacyfikacji Borowa, 2 lutego

76 Rocznica Pacyfikacji Borowa, 2 lutego

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele, którą odprawił ks. bp. Edward Frankowski – emerytowany biskup sandomierski. W wygłoszonej homilii przypomniał dramat Borowa i okolicznych wsi z lutego 1944 r.. W dwudniowej akcji w bestialski sposób Niemcy i ich pomocnicy zamordowali ponad 1300 osób, w większości całe rodziny.

Spalili doszczętnie zabudowania pacyfikowanych wsi i zastrzelili wszystkie zwierzęta gospodarskie. Na cudem ocalałych mieszkańców urządzali polowania w dniach następnych. Nie pozwalano na pochówek zmarłych. Jakby tego było mało po wkroczeniu sowietów, NKWD aresztowało ocalałych członków narodowej konspiracji, zabijając ich na miejscu lub wywożąc na Sybir skąd już nie powrócili.

Dalsza część uroczystości odbyła się na starym borowskim cmentarzu przy zbiorowej mogile 806 ofiar mordu. Apel Poległych odczytał przedstawiciel OSP z Borowa; salwa honorowa w wykonaniu naszej Grupy. Wartę przy grobie wystawiła mieleckie GRH im. Wojciecha Lisa ps.”Mściciel”.

Złożenie wieńców i zniczy przez licznie przybyłe delegacje zakończyło oficjalną część uroczystości. Po tym organizatorzy przygotowali w domu weselnym poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Następnie Kawaleria Kowalów zaprosiła rekonstruktorów na ognisko. Gospodarze przygotowali bigos myśliwski, wojskową grochówkę i kiełbaski spiekane na ognisku. Przy tej okazji kręcono sceny batalistyczne do filmu wojennego z udziałem piechoty i jazdy. Ma on być gotowy 1 marca.

W uroczystości udział wzięli ostatni żyjący kombatanci i świadkowie pacyfikacji, żołnierze WOT z Dęblina ze sztandarem, stowarzyszenia kultywujące pamięć i tradycje NSZ, AK, WIN, narodowcy, grupy rekonstrukcyjne itp.

Przybyli też Jarosław Stawiarski – marszałek woj. Lubelskiego, Starosta Kraśnicki, władze miejskie Annopola, władze Gminy Gościeradów, przedstawiciele IPN  z Lublina, harcerze, strażacy, uczniowie, mieszkańcy województwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *