Spotkanie z dziećmi, Zaraszów, 5 marzec

Spotkanie z dziećmi, Zaraszów, 5 marzec

Spełniając naszą społeczną misję uświadamiania najmłodszego pokolenia o trudnej historii naszego państwa, udaliśmy się do Zaraszowa k. Bychawy. Tam w Szkole Podstawowej wzięliśmy udział w zorganizowanym przez Józefa Stanickiego i dyrekcję spotkaniu poświęconym żołnierzom wyklętym z racji przypadającego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które obchodzimy 1 marca.

Gościem specjalnym był porucznik Jan Jabłoniec ps.”Fiat” – żołnierz  oddziału kpt.  Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Opowiadał dzieciom o swoim pobycie w oddziale słynnego partyzanta, akcjach bojowych przeciwko Niemcom i Kałmukom, zwalczaniu band złodziei, konfidentów i szczególnie aktywnych peperówców. Wspominał także o trudnym sąsiedztwie z różnej maści bandami komunistycznymi rodzimej i sowieckiej proweniencji.

Nasze GRH zorganizowała wystawę militariów. Dowódca Grupy Mirosław Wielgus opisał i omówił poszczególne eksponaty. Opowiedzieliśmy też o szlaku bojowym Grupy płk. Zieleniewskiego, która ma pewien związek z miejscowością Zaraszów. Otóż Grupa została utworzona w niedalekiej odległości od Zaraszowa, a później przemaszerowała przez tę wieś.

Zgromadzone audytorium (ponad 90 uczniów) z zaciekawieniem słuchało wystąpień zaproszonych gości. Nastepnie mogliśmy zobaczyć część artystyczną. Młodzież ze starszych klas przygotowała okolicznościową akademię poświęconą żołnierzom wyklętym. To bardzo budujące, że po latach zapomnienia niezłomni wracają do świadomości, a ich poświęcenie jest doceniane.

Po akademii zaproszono nas na poczęstunek i obdarowano suwenirami.

W drodze powrotnej wspólnie z panem porucznikiem „Fiatem”, dyrektorem szkoły i harcerzami odwiedziliśmy kwatery partyzanckie na bychawskim cmentarzu, gdzie zostały zapalone znicze. Następnie wspólnie z harcerzami wystawiliśmy wartę przy grobach i oddaliśmy salwę honorową.

Gośćmi naszymi byli: por. Jan Jabłoniec ps. „Fiat” Urodzony w 1927 rokuŻołnierz Armii…

Gepostet von Szkoła Podstawowa im. ks. Dominika Maja w Zaraszowie am Donnerstag, 5. März 2020