75 Rocznica Rozbicia Komunistycznego Obozu Pracy Przymusowej „Błudko”, 3 październik

75 Rocznica Rozbicia Komunistycznego Obozu Pracy Przymusowej „Błudko”, 3 październik

Część oficjalna wydarzenia zorganizował Wójt Gminy Susiec. Złożyły się na nie: msza święta i bieg przełajowy. W uroczystości udział wzięli m.in: poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, samorządowcy, harcerze, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, mieszkańcy regionu. Służbę porządkową pełnili strażacy ochotnicy.

Obóz pracy „Błudko” powstał tuż po wkroczeniu Sowietów z przeznaczeniem dla żołnierzy podziemia niepodległościowego. Stanowił jeden z elementów całej sieci podobnych w regionie m.in. w Krzesimowie

Oficjalnie mieli przebywać tam volksdeutsche i taka wersja wydarzeń krąży wśród miejscowych do dziś. Baraki mogły pomieścić niecałe 200 osób z czego kilkadziesiąt zamęczone – spoczywają nieopodal kamieniołomu, gdzie wykonywali katorżniczą pracę.

Komendantem obozu był młody Rosjanin, a prokuratorem prowadzącym śledztwa Żyd, dla niepoznaki ubrany w mundur polskiego oficera. Załogę strażniczą stanowili młodzi poborowi m.in. z Wileńszczyzny. Fakt ten wykorzystali dowódcy połączonych oddziałów AK.

Przychylność szeregowych członków straży obozowej ułatwiła szybkie opanowanie terenu obozu. Więźniów wypuszczono na wolność, a kadrę dowódczą obozu odpowiedzialną za mordy i znęcanie się nad więźniami zabito w walce lub rozstrzelano. Akcja ta zapobiegła planowanej rozbudowie łagru na placu (bowiem zgromadzono już budulec na nowe baraki) i tym samym uratowała setki potencjalnych ofiar.

Tegoroczną inscenizację historyczną rozbicia obozu zorganizowali: Wojciech Brykner – który jednocześnie pełnił funkcję narratora widowiska i Marek Goździuk. Odtworzono sceny brutalnego traktowania łagierników pracujących w kamieniołomie, odprawę więźniów na porannym apelu, szturm partyzantów, a także sceny z życia codziennego i prywatnego oprawców.

Przemarsz rekonstruktorów przed publicznością, rozdanie dyplomów pamiątkowych dla Grup uczestniczących w przedstawieniu oraz wspólna fotografia i żołnierski obiad zakończyły uroczystość.

W widowisku brało udział kilka stowarzyszeń m.in.: „Wir” z Biłgoraja, „Ordon” z Łańcuta, 9 PP Legionów, GRH im. Wojciecha Lisa z Mielca, Stowarzyszenie Tomaszowskie, Matrioszka z Rzeszowa. Naszą Grupę reprezentowali rekonstruktorzy ubrani w stroje używane przez więźniów, bo taka rola przypadła nam w tej rekonstrukcji.