Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Janów Lubelski, 1 marca

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Janów Lubelski, 1 marca

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały mocno okrojony charakter; niewiele brakowało by nie odbyły się w ogóle. Pomimo wiadomej sytuacji epidemicznej zgodna wola i pełna determinacja włodarzy Janowa, harcerzy i rekonstruktorów sprawiły, że tradycji stało się za dość. Dla wielu ludzi nie do pomyślenia było, by tak ważne święto nie mogło być czczone, szczególnie tu na ziemi janowskiej tak obficie zroszonej krwią bohaterów.

Uroczystości rozpoczęła wieczorna msza święta koncelebrowana w janowskiej Kolegiacie, odprawiona w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego, pierwszej i drugiej konspiracji. Na początku nabożeństwa proboszcz parafii św. Jana –  ks. Tomasz Lis, wymienił nazwiska kilkudziesięciu partyzantów i członków konspiracji, wywodzących się z Janowa i okolicznych miejscowości. Wygłosił też przepojone patriotyzmem kazanie, które poświęcone było pamięci Wyklętych.

Dalsza część tej patriotycznej uroczystości odbyła się przy pomniku żołnierzy NSZ. Szczególną jej oprawę stanowiły dwa zastępy janowskich harcerzy. Nasza Grupa wystąpiła ze sztandarem, w różnorakich uniformach używanych przez partyzantów. Pomimo chłodu i wieczornej pory, przyjechało z nami dwóch naszych najmłodszych rekonstruktorów, Witek i Piotrek. Dzielnie maszerowali i wytrwale stali w szeregu,  zostali zauważeni i pochwaleni z mównicy przez księdza proboszcza. Grupa nasza wykonała  asystę w czasie mszy świętej oraz oddaliśmy salwę honorową na cześć Wyklętych. Wspólnie z harcerzami wystawiliśmy też wartę przy pomniku. Złożenie wieńców i zapalenie zniczy u stóp pomnika zakończyły uroczystość.

W uczczeniu święta Wyklętych udział wzięli: Poseł na Sejm RP J. Bielecki, najwyżsi rangą przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, delegacje urzędów i instytucji, straży pożarnej, Nadleśnictwa Janów i Komendy Policji – ze swymi szefami na czele, żołnierze WOT oraz mieszkańcy Janowa.

Filmik z salwy honorowej ze strony powiatjanowski.pl

Fotografie Dorota Kozdra. Pełną galerię można znaleźć tutaj