Konferencja „Majowe rocznice historyczne”, Marysin, 22 maj

Konferencja „Majowe rocznice historyczne”, Marysin, 22 maj

W stodole znów zrobiło się gwarno. Gospodarze z Marysina zorganizowali kolejną z cyklu imprez w Klubie Stódoła, zaplanowanych na ten rok. Temat konferencji  „Majowe rocznice” należy  traktować umownie, gdyż historia nasza jest tak bogata i ciekawa, że wystarczy wybrać z kalendarza jeden dowolny dzień i spokojnie można by debatować nawet kilka dni, do końca nie wyczerpując tematu. Dodatkowym atutem konferencji był udział interesujących prelegentów.

Jako pierwszy głos zabrał Tadeusz M. Płużański – dziennikarz radiowy i telewizyjny z Warszawy. Mówca w pierwszej części swego wystąpienia skupił się na postaci rotmistrza Pileckiego. Na koniec przedstawił pokutujący tu i ówdzie , dosyć osobliwy pogląd na przyjaciół i wrogów Polski oraz na symbole komunistyczne istniejące jeszcze w krajobrazie tj. w architekturze, sztuce, na placach i nekropoliach. Zaproponował zdumiewający pomysł na rozwiązanie problemu.

Po nim wystąpił Jacek Karczewski – twórca Muzeum Wyklętych w Ostrołęce. Tematem jego wypowiedzi była konspiracja na Mazowszu. Opisał mniej znane szerszemu ogółowi, epizody i postacie.

Następnie głos zabrał Jarosław Wróblewski – pracownik Muzeum na Rakowieckiej w Warszawie, autor książki pt. Rotmistrz,  w której zawarł wyczerpujące kompendium wiedzy o rodzie Pileckich. Rozpoczął od projekcji filmu „Katyński Marsz Cieni”, którego jest organizatorem. Odbywa się on corocznie w kwietniu w stolicy, a od niedawna również w innych miastach kraju. Mówił skąd wziął się pomysł na jego powołanie, kto w nim uczestniczy i jaka panuje tam atmosfera.

W dalszej części głos zabrał stały bywalec stodoły dr. hab. Piotr Gawryszczak. Mówił o bitwie pod Monte Cassino, wyświetlał filmy i slajdy, jak zwykle zaimponował ogromną wiedzą. Prelekcje zakończył 96 letni kapitan Edmund Brożek ps. „Jeleń” – żołnierz AK rejonu Włodawa. Przygotował patriotyczny wiersz, żałował tylko, że nie wziął instrumentu, jest bowiem wziętym skrzypkiem. Do stodoły przybył w mundurze oficera Wojska Polskiego.

W konferencji uczestniczyli również: prokurator Witkowski z Lublina, zapowiedział wizytę w stodole na wrzesień z okazji promocji swojej nowej książki, delegacja stowarzyszenia „Odra Niemen” – oddział Lublin, fundacja „Otaczaj Blaskiem” z jej prezesem Pawłem Falickim – współzałożycielem Solidarności Walczącej, OHP – oddział Lublin, stowarzyszenie WIN z Krakowa, Rajd katyński, Janusz Hanas  z lubelskiej wytwórni filmowej (nakręcił reportaż z wydarzenia, do obejrzenia na stronie Wytwórni). GRH im. Płk. Tadeusza Zieleniewskiego reprezentował jej dowódca Mirosław Wielgus. Jak zwykle byli też starzy przyjaciele i nowi fani „Klubu Stódoła”. Zwyczajowo na zakończenie była możliwość podyskutowania z prelegentami, dopytania o szczegóły i zawarcia nowych znajomości. Organizatorzy przygotowali literaturę do rozdania o tematyce historycznej, wydawanej przez IPN. Można było zakupić książki przywiezione przez prelegentów.

Wydarzenie udokumentował fotograficznie Roman Rusinek właściciel zakładu fotograficznego „RZiS foto” z Bychawy.