Odsłonięcie Pomnika Bolesława Usowa ps. „Konar”, Huta Nowa – Osada Leśna, 5 czerwiec

Odsłonięcie Pomnika Bolesława Usowa ps. „Konar”, Huta Nowa – Osada Leśna, 5 czerwiec

Bolesław Usow „Konar” z wykształcenia inżynier leśnik w kampanii wrześniowej walczył w obronie stolicy. Następnie w konspiracji. Aresztowany przez Gestapo po wielkiej wsypie spowodowanej donosem, następnie poddany ostremu śledztwu. Odbity przez oddział NSZ „Zęba” – Leonarda Zub Zdanowicza. Po uwolnieniu zostaje z-cą dowódcy oddziału Ojca Jana, którym wielokrotnie dowodził. Stoczył wiele bitew i potyczek z Niemcami, wszystkie były zwycięskie. Największego wyczynu dokonał w czerwcu 1944 r. w Lasach Janowskich w czasie niemieckiej operacji przeciw – partyzanckiej Sturmwind I. Zdobył 2 dwie niemieckie armaty, z których raził pozycje wroga. Jako znający świetnie teren, po zaciętych walkach, w nocy wysłał liczne patrole, które „wymacały” słabe punkty niemieckiego pierścienia okrążenia i tamtędy wyprowadził z okrążenia wraz z taborami. Tym samym uratował od niechybnej śmierci, ponad 3 tyś. zgrupowanie partyzanckie. Zginął już po wojnie w swingowanym wypadku samochodowym.

Pomnik ufundowały i uroczystość zorganizowały : Nadleśnictwo Biłgoraj  i ŚZŻAK o. Nisko- Stalowa Wola. Posadzono przy nim dwa dęby o imionach Bolesław i  Marcin.

Grupa nasza wystawiła pododdział ze sztandarem, który wykonał asystę w czasie mszy św. i oddał salwę honorową na cześć bohatera. Gościem specjalnym był wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Poczęstunek przygotowały panie z KGW.

Zdjęcia pochodzą z facebookowego profilu Marcina Warchoła – Wiceministra Sprawiedliwości.