Wręczenie Orderu „Pro Patria”, Marysin, 17 lipiec

Wręczenie Orderu „Pro Patria”, Marysin, 17 lipiec

Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę, wokół naszego kraju, wytworzyła się specyficzna sytuacja polityczna i co za tym idzie, nasi przywódcy spontanicznie pozawierali sojusze i przyjaźnie, nie zważając na niezałatwione, zadawnione problemy, spowodowało to, że tegoroczne obchody, przypadającego na 11 lipca Dnia Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej zostały znacznie okrojone i odbywały się bez wyraźnego akcentu centralnego. Podobno obawiano się by nie urazić naszego najnowszego „sojusznika”, który to gloryfikuje i nazywa ‚herojami’ morderców naszych rodaków z Kresów.

Jak zwykle w takiej sytuacji lukę tę musiały wypełnić organizacje i stowarzyszenia niezależne, powstałe oddolnie, które to ze swej natury są bardziej odporne na naciski i hołdowanie poprawności politycznej. Jednym z niewielu miejsc na Lubelszczyźnie gdzie w sposób należyty, uczczono ten dzień i pamięć bestialsko pomordowanych był „Klub Stódoła” w Marysinie p. Joanny i Józefa Stanickich.

W tym celu gospodarze zorganizowali wykład tematyczny, zaprezentowany przez dr. hab. Piotra Gawryszczaka z Lublina – specjalistę w tej dziedzinie wiedzy, bowiem tematyką kresową, jak również pielęgnowaniem grobów polskich na Ukrainie i dokumentowaniem miejsc kaźni Kresowian, zajmuje się na co dzień w swej pracy zawodowej.

Wspierał go p. Jacek Bury z OHP o. Lublin, wyświetlając slajdy. Prelegenci omówili te najważniejsze i te mniej znane miejsca kaźni polskiej ludności kresowej. Pokazali w jaki sposób tworzyły się polskie samoobrony, jak skutecznie się broniły, pomimo niedostatku uzbrojenia i braku wsparcia a przede wszystkim zrozumienia ze strony rządu londyńskiego. Zaprezentowano sylwetki i biogramy najbardziej skutecznych polskich dowódców a przede wszystkim uzmysłowili słuchaczom ogrom pracy jaki czeka państwo polskie, gdyż tylko 5% z około 200 tyś. ofiar rzezi OUN UPA  ma swoje groby i upamiętnienia.

Następnie, po przerwie na kawę na dziedzińcu „Stódoły” odbyła się część wojskowa uroczystości: podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego, apel poległych  i salwa honorowa ku czci ofiar rzezi wołyńskiej w wykonaniu GRH z Majdanu Obleszcze. Na podkreślenie zasługuje fakt udziału w ceremonii umundurowanej grupy dziecięcej.  Funkcję dowódcy uroczystości pełnił Mirosław Wielgus – dowódca Grupy. Przy tej okazji miało miejsce wręczenie medali i odznak honorowych zasłużonym organizacjom i osobom.

Medal pamiątkowy „Pro Patria”, Grupie im. Płk. T. Zieleniewskiego wręczył Paweł Piekarczyk; odebrał go Piotr Groszek – komendant  Grupy. Medal przyznawany jest za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce  o niepodległość Polski. Przyznaje go kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Grupę do kapituły orderu  zgłosił i zarekomendował  Józef Stanicki.

Następnie, pani Dyrektor Marzena Trociuk – wiceprezes ŚZŻAK  o. Włodawa wręczyła odznaki honorowe „Zasłużony Dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” panom: Jackowi Jabłońskiemu – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Włodawa i Włodzimierzowi Czeżykowi – szefowi Straży Leśnej Nadleśnictwa. Medal przyznała Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK  p. Teresa Stanek. Odznaczeni panowie są przyjaciółmi i dobroczyńcami „Klubu Stódoła”.

Spotkanie, koncertem pieśni patriotycznych, uświetnił Paweł Piekarczyk – bard solidarności.  Można było też obejrzeć wystawę militariów i pamiątek po żołnierzach Wojska polskiego, przygotowaną przez Grupę rekonstrukcyjną. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli: motocykliści rajdu Monte Cassino, Grupa „Patriotyczna Piłatka”, dzieci i młodzież, rodziny odznaczonych oraz przyjaciele i stali bywalcy „Klubu Stódoła”.

Relację z wydarzenia przeprowadziła TVP 3 Lublin. Nakręcony materiał został wyemitowany w tym samym  dniu  w popołudniowym wydaniu panoramy lubelskiej. Fotograficznie,  przedsięwzięcie udokumentował Roman Rusinek – zaprzyjaźniony ze środowiskiem,  znany bychawski fotograf. Film autorstwa Mateusza Siembidy