80. Rocznica Powstania Zamojskiego, Warszawa, 20 listopada 2022

80. Rocznica Powstania Zamojskiego, Warszawa, 20 listopada 2022

Centralne obchody 80 rocznicy wybuchu powstania zamojskiego miały miejsce w Warszawie przy grobie nieznanego żołnierza w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. Zorganizował je poseł Sławomir Zawiślak i ŚZŻAK. Miały one charakter państwowy. Wzięły w nich udział przedstawiciele władz i urzędów państwowych, kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe oraz bardzo liczna rzesza rekonstruktorów.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele garnizonowym, odprawioną w intencji ofiar wysiedleń. Dalsza część obchodów miała miejsce na placu defilad przed grobem nieznanego żołnierza. Złożyły się na nie okolicznościowe wystąpienia ważnych osób, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wspólna defilada.

Grupa nasza wystawiła 10 osobowy pododdział ubrany w kombinowane stroje noszone przez partyzantów. Było to trochę odstępstwem od protokołu, ale zostaliśmy dopuszczeni do defilady tuż za wojskiem. Był to dla nas wieki zaszczyt i wyróżnienie, a także w pewnym sensie dowód uznania. Autokar na uroczystość zasponsorował poseł Zawiślak.