Rekonstrukcja Bitwy Pod Polichną, 10 września 2023

Rekonstrukcja Bitwy Pod Polichną, 10 wrzesień 2023

Doroczne uroczystości patriotyczne poświęcone pamięci ofiar II wś. Zorganizował je, jak co roku – wójt gminy Szastarka Artur Jaskowski. Centralnym punktem wydarzenia była uroczysta msza święta w kościele pw. Jana Vianneya w Polichnie, odprawiona w intencji poległych i pomordowanych. Następnie, na polichnieńskim cmentarzu odbył się apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Apel odczytał Piotr Groszek, dowódcą uroczystości był Mirosław Wielgus. Przy tej okazji poświęcono nowe nagrobki cywilnych osób (ufundowane przez IPN), rozstrzelanych przez Wermacht w odwecie za poniesione straty w bitwie pod Polichną 29 września 39 r. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta GOK w Polichnie.

Po zakończeniu części oficjalnej, na łące przy stadionie odbyły się dwie inscenizacje historyczne. W pierwszej, rekonstruktorzy z kilku Grup rekonstrukcyjnych odegrali główne epizody z bitwy pod Szastarką i Polichną. Do realizacji tego przedsięwzięcia, zaangażowano znaczne ilości historycznego sprzętu wojskowego z epoki. Była m.in. tankietka, armatka ppanc. systemu Boforsa, armata polowa, samochód ciężarowy oraz strzelecka broń ręczna i maszynowa. Byli też ułani. Efekty pirotechniczne – Mirosław Lasota z Warszawy.

Drugi epizod, to wierna, ze szczegółami odtworzona tragedia rodziny Gajurów z Kolonii Pasieka, żywcem spalona przez niemiecką policję za ukrywanie żydów. W tej części, role główne przypadły cywilnej ludności i niemieckiej policji. W postaci te wcielili się doświadczeni rekonstruktorzy i zwykli mieszkańcy Polichny, w tym duża liczba dzieci.

Obie inscenizacje obejrzały setki widzów.

Foto i wideo relacja TS.