Obchody 76 Rocznicy Bitwy na Porytowym Wzgórzu, Lasy Janowskie, 14 czerwca

Obchody 76 Rocznicy Bitwy na Porytowym Wzgórzu, Lasy Janowskie, 14 czerwca

Tegoroczne uroczystości miały dużo skromniejszy wymiar niźli było to do tej pory. Nadal bowiem obowiązują obostrzenia związane z epidemią COVID 19.

Msza Św. w intencji poległych partyzantów odprawiona została w Janowie, po czym uczestniczący w nabożeństwie przenieśli się pod pomnik na Porytowych Wzgórzach. Tam czekały już wystawione warty przez naszą Grupę i harcerzy ze Stalowej Woli, a także pododdział do oddania salwy honorowej.

Na miejsce przybyli: parlamentarzyści Ziemi Janowskiej, przedstawiciele władz samorządowych i miejskich, leśnicy, harcerze (którzy jako jedyni przybyli ze sztandarem), przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – oddział Nisko – Stalowa Wola. Po zakończeniu ceremoniału wojskowego delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem i krzyżem.

Następnie wspólnie z harcerzami harcmistrza Partyki zapaliliśmy znicze na grobach partyzantów. Wydarzeniu przypatrywała się z uwagą niewielka grupka turystów i mieszkańców powiatu. Na zakończenie tegorocznych obchodów rocznicy bitwy na Porytowych Wzgórzach, wszyscy stanęli do wspólnej fotografii.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do wsi Szklarnia na grób Basi Mączyńskiej – sanitariuszki oddziału „Ojca Jana”. Tam też wystawiliśmy wartę i padła salwa honorowa i zapalone zostały znicze. Na koniec kolega Sylwester poprowadził krótką modlitwę za jej duszę.

Towarzyszył nam zaprzyjaźniony z Grupą Józef Stanicki przybyły z Marysina. Całe wydarzenie sfilmował Zygmunt Wielgus ze Stalowej Woli, od lat współpracujący z naszą Grupą.

Zdjęcia autorstwa Zygmunta Wielgusa