Rajd Szlakiem Walk Zgrupowania Pułkownika Zieleniewskiego, 26 wrzesień

Rajd Szlakiem Walk Zgrupowania Pułkownika Zieleniewskiego, 26 wrzesień

Zamysł odbycia rajdu samochodowego szlakiem Zgrupowania Czterech Pułkowników tlił się od paru już lat. Najlepszym terminem do jego przejechania wydaje się być maj lub czerwiec. Jednakże z powodu COVID-19 i obostrzeniami w zgromadzeniach, mógł odbyć się dopiero teraz.

Na początek obraliśmy szlak Grupy „Kowel” płk. Leona Koca wiodący trasą Sobieska Wola – Bychawa – Zakrzówek – Polichna – Godziszów – Krzemień – Dzwola – Momoty Górne.

Przy tej okazji wyszła na jaw pewna nieścisłość związana z początkiem powstania Grupy płk. Zieleniewskiego powielana w literaturze przedmiotu, a oparta na wspomnieniach płk. Zieleniewskiego. Mianowicie narada założycielska nie mogła odbyć się na plebanii, gdyż kościół w Woli Sobieskiej pobudowano dopiero w latach 50 XX w. Zapewne mogła ona mieć miejsce we dworze okolonym pięknym starym parkiem istniejący do dziś. Informacje te otrzymaliśmy od ks. proboszcza niedawno mianowanego do parafii Sobieska Wola.

Przystankami rajdu były cmentarze i mogiły żołnierskie. Tam odmawialiśmy modlitwę, oddawaliśmy salwę honorową i paliliśmy znicze. Rajd zakończył się biwakiem w Momotach Górnych, tu do uczestników dołączyli ułani z naszej Grupy, którzy pokonali konno trasę z Batorza do Momot.

W rajdzie udział wzięło 3 terenowe samochody DKW, samochód GAZ, a także wojskowa kuchnia polowa. Ze względu na chłód i deszczową pogodę zabrakło motocykli. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli to w przyszłym roku chcielibyśmy II rajd rozpocząć uroczystą mszą świętą w Sobieskiej Woli, a także w dużo większej obsadzie pojazdów.