Pierwsza Rocznica Śmierci Kapelana Środowisk Niepodległościowych, Potok Stany, 14 listopad

Pierwsza Rocznica Śmierci Kapelana Środowisk Niepodległościowych, Potok Stany, 14 listopad

Poczet sztandarowy Grupy w składzie M. Wielgus – dowódca, St. Siembida – drzewcowy i J. Sokół – asysta wziął udział w rocznicowej mszy świętej za duszę śp. ks. Raczyńskiego – byłego wieloletniego proboszcza parafii Potok Stany.

Ks. Raczyński był niepisanym kapelanem i opiekunem organizacji patriotycznych i niepodległościowych. Znany był z bezkompromisowego mówienia prawdy, często tej niewygodnej i niepoprawnej politycznie. Był pomysłodawcą i autorem upamiętnień wielu wydarzeń historycznych w miejscach, gdzie pełnił posługę kapłańską.

W Potoku Stanach z jego inicjatywy ufundowano okazałą tablicę z nazwiskami lokalnych bohaterów i żołnierzy polskich, którzy walczyli na tym terenie.

Za jego przyczyną na miejscowym cmentarzu zbudowano symboliczny grób dla ofiar tzw. „Puziowych Dołów” – żołnierzy NSZ zamordowanych bestialsko przez komunistów i pogrzebanych w dotąd nieznanym miejscu.

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe kontynuatorów tradycji NSZ, OSP i Harcerzy. Po mszy świętej obecny proboszcz parafii zaprosił wszystkich uczestników do domu parafialnego na żołnierski poczęstunek.