Konferencja z okazji Święta Wojska Polskiego, Marysin, 17 sierpnia
Konferencja z okazji Święta Wojska Polskiego, Marysin, 17 sierpnia
17 sierpnia w „Klubie Stodoła” odbyła się konferencja z okazji Święta Wojska Polskiego. Panel zorganizowany przez państwa Joannę i Józefa Stanickiego, wraz z grupą przyjaciół, zbiegł się z 1 rocznicą tragicznej śmierci motocyklisty Rajdu Katyńskiego – Emiliana Hutnego z Częstochowy, bliskiego współpracownika organizatorów. W jego intencji, w kościele w Żabiej Woli, została odprawiona koncelebra. Ofiarę sprawowali: ks. Stanisław Góra i ks. Kulik oraz brat Damian i ojciec Iwo – obaj zakonnicy z radecznickiego klasztoru.
We mszy świętej uczestniczyli motocykliści rajdów: Katyńskiego, Monte Cassino i Rajdu Józefa Franczaka ps. „Laluś” oraz po raz pierwszy w Marysinie – „Klub Motocyklowy z Puław”. Co warte podkreślenia, wielu musiało pokonać znaczne odległości, żeby znaleźć się na miejscu; grupy te działają na terenie całego kraju. Swoją obecnością zaszczycili również: Marek Franczak syn „Lalusia”, Urszula Gierszon – córka Mariana Suszka, żołnierza wyklętego o pseudonimie „Kim” z oddziału Zapory.
Na wydarzeniu pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych i instytucji państwowych:
- Zdzisław Anton – Starosta Lubelski,
- Bogna Bender-Motyka – Dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej,
- prof. Tomasz Panfil z Warszawskiego Oddziału IPN,
- mjr. Dariusz Fudali – pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie,
- Sławomir Kozak – szef kontroli lotów na lotnisku Okęcie w Warszawie,
- Andrzej Witkowski – prokurator,
- Henryk Pająk – pisarz,
- przedstawiciele lokalnych środowisk patriotycznych.
GRH im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego wystawiła delegację z dowódcą Mirosławem Wielgusem na czele.
Po nabożeństwie uczestnicy powrócili do Marysina, gdzie zwyczajem gospodarzy, wszystkich gości przyjęto smacznym obiadem i przekąskami. Pierwotnie planowano przeprowadzenie konferencji w specjalnie zakupionym do tego namiocie. Jednakże, na wyraźne życzenie prelegentów i gości, odbyło się ono w słynnej już stodole, która posiada swoisty klimat sprzyjający dyskusjom.
Jako pierwszy głos zabrał prof. Tomasz Panfil; tematem wykładu była „Geneza ustanowienia Święta Wojska Polskiego”. W bardzo ciekawy sposób, pięknym językiem zgłębił dlaczego to właśnie w dniu 15 sierpnia WP obchodzi swoje święto. Wyjaśnił zgromadzonym co sprawiło, że spośród kilku innych dat wybrano akurat tą i kto o tym wyborze decydował.
Kolejnym referentem był mjr. Fudali. W swym konstruktywnym wystąpieniu, przypomniał ponure dzieje aresztu śledczego na Rakowieckiej. O tym cieszącym się złą sławą miejscu mówił zarówno w kontekście okupacji niemieckiej, jak i w późniejszym czasie sowieckiej.
Następnie głosu udzielono Sławomirowi Kozakowi; człowiekowi o olbrzymiej wiedzy, autorowi książek i publikacji o szeroko pojętej tematyce lotniczej. W swojej prelekcji mówił m.in. o serii dziwnych katastrof w polskim lotnictwie wojskowym, a także o atakach terrorystycznych 11 września. Po wykładzie stało się zrozumiałe dlaczego duża część społeczeństwa amerykańskiego nie wierzy w oficjalną wersję wypadków na WTC, jak i to w jakim celu powstają niezależne zespoły do zbadania – zbadanych już „katastrof” lotniczych.
Po zakończeniu wystąpień rozpoczęła się dyskusja, jak to w zwyczaju Polaków – o problemach bardzo różnych, wykraczających poza temat konferencji. Wspominano również Emiliana Hutnego, który poniósł śmierć właściwie „u progu swojego domu”, w drodze powrotnej z rajdu do Katynia i Tobolska
W międzyczasie można było zaopatrzyć się w książki i publikacje przywiezione przez prelegentów. Ostatni goście opuścili gościnne progi Stanickich po godzinie 21:00. Pan Józef zaplanował już kolejne spotkanie na dzień 15 września. Poświęcone będzie 80 rocznicy napaści Sowietów na Polskę. Dziękujemy za zaproszenie