Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2023

Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2023

Dobrym już zwyczajem, władze samorządowe powiatu i miasta Janów Lubelski godnie i z należytym szacunkiem uczciły kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Zadbano o wszystkie elementy składowe scenariusza pięknej patriotycznej uroczystości. Uczestnicy wydarzenia już od rana zbierali się przed gmachem Starostwa, skąd wyruszył barwny korowód ulicami miasta na czele z orkiestrą dętą Olek Orkestra, do Janowskiej Kolegiaty na uroczystą mszę święta w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo koncelebrowane odprawili kapłani pod przewodnictwem proboszcza parafii św. Jana-ks. Lisa. Asysta wojskowa w czasie mszy w wykonaniu Grupy.

Część oficjalna obchodów święta niepodległości miała miejsce przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożyły się na nią: wystawienie wart przez harcerzy, podniesienie flagi państwowej na maszt- poczet flagowy wystawiła PSP z Janowa, odegranie hymnu narodowego przez Olek Orkiestrę, okolicznościowe wystąpienia ważnych gości ze starostą Janowskim Arturem Pizoniem na czele, apel poległych i salwa honorowa. Złożenie wieńców było ostatnim akordem części oficjalnej. Asystę honorową  wystawiła nasza Grupa wspólnie z harcerzami- Harcmistrza Maka. Apel poległych odczytał Piotr Groszek, salwa honorowa w wykonaniu naszej Grupy. Dowódcą uroczystości był Mirosław Wielgus.

W wydarzeniu udział wzięli: poseł elekt M. Moskal, wicewojewoda lubelski płk. B. Gzik, poseł IX kadencji J. Bielecki. Władze powiatowe i miejskie, radni, wysocy rangą przedstawiciele urzędów i instytucji szczebla powiatowego i wojewódzkiego, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie szkół wraz z opiekunami, reprezentanci stowarzyszeń, mieszkańcy powiatu.

Poświęcenie muralu pamięci, pochodzącego ze Zdziłowic – kapitana pilota Jana Orszy Matyska z 300 dywizjonu bombowego RAF

Kpt. Matysek walczył w kampanii wrześniowej w 211 eskadrze bombowej, po klęsce przedostał się najpierw do Francji , a następnie do Anglii gdzie walczył do swej tragicznej śmierci w trakcie trwania 23 lotu bojowego, mającego za cel zbombardowania Hamburga. Było to w kwietniu 1942 roku. Do tej pory był postacią całkowicie zapomnianą, nawet jego najbliższa rodzina w większości nie znała szczegółów jego krótkiego i chwalebnego życia. Tak naprawdę, to nie miał kto pielęgnować pamięci o bohaterze, gdyż wojnę przeżył tylko jego najmłodszy brat, jako jedyny z czworga  rodzeństwa. Na szczęście kapitan Matysek sam zadbał o to by pamięć o nim przetrwała, przed śmiercią zdążył spisać  wspomnienia, które jakimś cudem trafiły w ręce jednego z członków rodziny i przetrwały do dziś.

Mural umieszczono na bocznej ścianie budynku kompleksu medycznego w Janowie. Mural przedstawia postać bohatera, w tle widać alianckie bombowce na jakich latał. Najlepiej widoczny jest od głównej drogi. Więcej informacji w dokumentacji fotograficznej i filmowej.

Na uroczystości Grupa nasza wystawiła wartę wspólnie z harcerzami i wystrzeliła na cześć lotnika salwę honorową, poświęcenia muralu dokonał ks. dziekan Tomasz Lis. Stało się to w obecności  rodziny  bohatera, władz samorządowych, harcerzy, uczniów Szkół mundurowych i mieszkańców regionu.  Tego doniosłego aktu dokonano nie przypadkiem w święto niepodległości. Życiorys bohatera przybliżyła Jolanta Dąbek z Janowskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Na zakończenie głos zabrał Henryk Sosnówka ze Zdziłowic – przedstawiciel rodziny kapitana Matyska . Mural autorstwa Krzysztofa Biżka powstał staraniem janowskich władz samorządowych, sfinansowany ze środków MON. Walnie do tego przyczynił się radny powiatowy Zenon Zyśko ze Zdziłowic, który wydobył z niepamięci zapomnianego bohatera, opowiadając historię jego życia. Kapitan pilot Jan Orsza Matysek miał 31 lat, był kawalerem orderu wojennego Virtuti Militari, trzykrotnie odznaczony był krzyżem walecznych, oraz licznymi medalami pamiątkowymi.

Poświęcenie Tablicy Pamiętkowej – Godziszów

Obchody święta niepodległości w gminie Godziszów rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, odprawioną w intencji Ojczyzny przez ks. proboszcza Józefa Krawczyka. Następnie, uczestnicy w zwartym korowodzie udali się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się część oficjalna z udziałem władz gminnych, księdza proboszcza, radnych, strażaków, młodzieży, rekonstruktorów i mieszkańców gminy. Tam, orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, a  Mariusz Lenart  w bardzo ciekawym wystąpieniu przypomniał wybitne postaci historyczne zasłużone dla kraju, wywodzące się z Godziszowa – w większości prawie całkowicie nieznane przez ogół lokalnej społeczności.

Po oficjalnych przemówieniach, Piotr Groszek – komendant Grupy odczytał apel poległych, a wydzielony z Grupy pododdział oddał salwę honorową na cześć bohaterów walczących o niepodległość. Po złożeniu wieńców pod pomnikami upamiętniających bohaterów i lokalne ofiary wojen wszyscy  zgromadzeni udali się w miejsce dawnego dworzyszcza Władysława Beliny Prażmowskiego. Późnym latem tego roku, grupa inicjatywna złożona z naszych kolegów z Grupy, pod przewodnictwem ułana- Mariana Gąbki, wykonała tablicę upamiętniającą to miejsce i  postać pierwszego ułana RP. Tablicę poświęcił ks. J. Krawczyk, a Grupa oddała salwę honorową w asyście ułanów z Grupy jak przystało na upamiętnioną postać. Po tym wójt gminy Zbigniew Zbytniewski zaprosił wszystkich na poczęstunek do GOK.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI, SZASTARKA

Grupa uczestniczy w obchodach święta niepodległości w gminie Szastarka. Koledzy i koleżanki ubrani
w mundury różnych formacji wojskowych, wzięli udział w oficjalnej części wydarzenia, które miało
miejsce przy pomniku na skwerze przy dworcu kolejowym.

 

Foto i wideo relacja TS.