I Rajd Lelewela, Piłatka – Batorz, 8 styczeń 2023

I Rajd Lelewela, Piłatka – Batorz, 8 styczeń 2023

Pomysłodawcą i motorem zorganizowania uroczystości, był szef Grupy „Patriotyczna Piłatka” Marek Kamiński, on też został przewodnikiem i komandorem Rajdu. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Motocyklowe Wrzesień 39, kierowane przez Wiesława Gzika. Sponsorami Rajdu zostali: Starostwo Powiatowe w Janowie, Wójtowie Gmin Batorz i Godziszów oraz Sylwester Michałek. Tradycyjnym, ważnym elementem wydarzenia, było błogosławieństwo uczestników przez księdza proboszcza z Piłatki; bardzo przychylnemu tej idei i krótka modlitwa uczestników w tamtejszym kościele – przed wymarszem w drogę. Dopisała też pogoda, wprawdzie wiał wilgotny przenikliwy wiatr, ale temperatura była dodatnia.

Trasę Rajdu poprowadzono starą, historyczną drogą, bezpośrednio łączącą wsie Piłatka i Batorz. Po drodze, uczestnicy rajdu odwiedzili historyczne zakątki, m. in. stanęli u stóp wielkiego kompleksu grodowego na górze Sowiej – świętym miejscu Słowian, którego początki istnienia datowane są na VIII wiek, a także tereny gdzie toczyły się walki w 1863r. oraz miejsca upamiętniające martyrologię mieszkańców Gminy Batorz.

Główne uroczystości Rajdu odbyły się na batorskim cmentarzu parafialnym, przy zbiorowej mogile powstańców i na kopcu Marcina Borelowskiego w lesie batorskim – miejscu śmierci jego samego i szefa sztabu oddziału – Węgra majora Wallischa. Tam, rekonstruktorzy z naszej Grupy, wespół z harcerzami z Janowa wystawili warty, Piotr Groszek – komendant Grupy, odczytał apel poległych, a dowódca uroczystości Mirosław Wielgus i prowadzony  przez niego pododdział, pełniący obowiązki kompanii reprezentacyjnej, oddał salę honorową na cześć bohaterów.

W części oficjalnej uroczystości, harcerka z Janowa wyrecytowała wiersz M. Konopnickiej, napisany na cześć „Lelewela”, następnie głos zabrali: gospodarz terenu Wójt Gminy Batorz – Pan Henryk Michałek i komandor Rajdu Marek Kamiński, przypomniano też  pokrótce przebieg stoczonej tu bitwy w dniu 6.września 1863r.

W Rajdzie uczestniczyli „pozytywnie zakręceni” ludzie z regionu, mieszkańcy powiatu, harcerze wraz z harcmistrzem  z 7 Środowiskowej Drużyny Starszo Harcerskiej – Zielone Szeregi z Janowa Lubelskiego, rekonstruktorzy z naszej Grupy, w tym ułani i kosynierzy w strojach z epoki. Zaszczytną i odpowiedzialną  funkcję mistrza ceremonii na uroczystości pełnił Wiesław Gzik. Wspólne ognisko i poczęstunek zakończył Rajd. Wideo i foto relację z uroczystości sporządziła T. Siembida.