Podsumowanie Rocznej Działalności Grupy – 2023

Podsumowanie Rocznej Działalności Grupy – 2023

Tak, jak przypuszczaliśmy, udało nam się pobić ubiegłoroczny, bardzo dobry wynik liczby wydarzeń w jakich Grupa uczestniczyła, obrazują to wpisy na naszej oficjalnej stronie internetowej. Można ich naliczyć 67, wobec 63 w ubiegłym roku. Do tego dodać należy nierejestrowaną liczbę wyjazdów przedstawicieli Grupy, do siedzib okolicznych gmin i starostw powiatowych, w celu uzgadniania szczegółów uroczystości i rekonstrukcji. Prawdopodobnie, nie są w tym spisie uwzględnione wszystkie imprezy, w których uczestniczyli nasi ułani, a to dlatego, że nie zawsze się tym chwalą.

Tak dobry wynik zawdzięczać należy okresowi wyborczemu; politykom walczącym o reelekcję zależało bardzo, by się publicznie pokazywać jak najczęściej, stąd nie skąpili grosza publicznego na różnorakie imprezy i odchody. Wprawdzie, przyszły rok też będzie wyborczy, mają się odbyć wybory samorządowe i do parlamentu europejskiego, ale najpewniej rekordu tego nie da się pobić chyba już nigdy. Z owych 67 wpisów – 65 to uroczystości, lub inne wydarzenia, w których Grupa występowała pod własnym szyldem, pozostałe 2 to relacje sporządzone przez Grupę z wydarzeń luźno powiązanych z naszą działalnością. Około 18 razy w ciągu tego roku, wystąpiliśmy w dość licznym
składzie, był to przedział 10-20 i więcej osób. W około 16 wydarzeniach udział wzięło 6-9  rekonstruktorów. Zaś w 4-5 osobowym składzie wystąpiliśmy ok. 13 razy. 3 imprezy obsłużyły 4 osoby, w składzie 2 osobowym byliśmy jakieś 4 razy. Jednoosobowo, Grupa reprezentowana była aż w 10-11 uroczystościach i wydarzeniach, niekiedy bardzo ważnych i prestiżowych, m. in. u Zbigniewa Koczwary w Jastkowicach. Na taki desperacki krok zdecydowało się 3 kolegów.

Najliczniejszą grupę spośród wszystkich kategorii imprez w jakich przyszło nam uczestniczyć stanowiły rajdy pamięci – było ich 11., również 11 to uroczystości rocznicowe, w świętach o charakterze państwowym braliśmy udział 9 razy. 9 wpisów poświęconych jest rekonstrukcjom historycznym, z czego 4 sami zorganizowaliśmy (Polichna- 2, Momoty Górne i Zakrzówek – po jednej). Wystąpiliśmy jako wojskowa asysta honorowa w poświęceniu 7 tablic pamiątkowych i nagrobków żołnierskich. Uczestniczyliśmy ze sztandarem w 3 pogrzebach, 5 razy odwiedziliśmy szkoły  z wystawami militariów, przy okazji prezentując dorobek Grupy, 4 razy pokazaliśmy się na festynach, 2 razy Grupa brała udział w uroczystościach typowo religijnych. Przełożyło się to na co najmniej 32 asysty honorowe na różnego rodzaju uroczystościach, wystrzeliliśmy około 45 salw honorowych nad grobami, przed pomnikami i w innych miejscach.

Zorganizowaliśmy ponad 10 wystaw militariów. Odczytaliśmy 22 apele poległych. Rekordzista uczestniczył w 55 wydarzeniach, ale byli i tacy, którzy tylko raz pokazali się w mundurze. Niektórzy, nie znaleźli na to czasu w ogóle. 2 kolegów odznaczonych zostało odznakami za zasługi dla ŚZŻAK. Z 43 tegorocznych wydarzeń sporządziliśmy własną, pełną dokumentację filmową, 10 filmów w dalszym ciągu czeka na obróbkę i publikację, w większości jest to jedyny obrazowy ślad po tych wydarzeniach. Materiały te miały do tej pory łącznie kilka tysięcy wyświetleń, od stu –do blisko 2 tyś. wyświetleń na film. Wykorzystaliśmy 7 filmików nakręconych przez osoby nie związane z Grupą. Na dzień 1 grudnia br. mieliśmy 73 subskrybentów. Grupa w ciągu całej 6 i półrocznej działalności osiągnęła duży i niezaprzeczalny dorobek, stawia nas to w czołówce niepisanego rankingu Grup rekonstrukcyjnych w regionie.