Obchody 80 rocznicy utworzenia AK,  Bychawa – Marysin, 13 lutego

Obchody 80 rocznicy utworzenia AK,  Bychawa- Marysin, 13 lutego

Uroczystość zorganizowali państwo Joanna, Czesława i Józef  Staniccy – twórcy „Klubu Patriotyczna Stódoła im. Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”  z Marysina, przy wsparciu Grupy  Rekonstrukcyjnej z Majdanu Obleszcze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN. W trakcie spotkania odczytano przesłanie jakie wystosował do zgromadzonych – nie mógł bowiem przybyć osobiście ze względu na inne ważne obowiązki.

Uczestnicy uroczystości, zgromadzili się na bychawskim cmentarzu w alei żołnierzy AK, poległych w walce z Niemcami i komunistami. To pełne zadumy miejsce, wcześniej zostało udekorowane biało – czerwonymi szarfami. Nad grobami odśpiewano pieśń – modlitwę obozową, uznawaną za hymn Armii Krajowej. Następnie odczytana została rota przysięgi, składanej przez żołnierzy wstępujących w szeregi armii polskiego państwa podziemnego. Tej części uroczystości, przewodził dr. Piotr Gawryszczak z Lublina.

Po tym, Mirosław Wielgus, dowódca Grupy rekonstrukcyjnej  im. Pułkownika Zieleniewskiego, przeprowadził ceremoniał wojskowy, na który złożyły się salwy honorowe, oddane nad mogiłami poległych partyzantów i przy grobach weteranów AK  BCH i NSZ, którym udało się przeżyć wojnę i stalinowskie represje. Zapalenie zniczy zakończyło pierwszą część uroczystości.

Drugi jej etap, konferencja historyczna, odbyła się w domu państwa Stanickich w Marysinie. Jako pierwszy głos zabrał dr. Gawryszczak; bardzo obszernie nakreślił historię organizacji i grup zbrojnych, powstałych w czasie okupacji, które 14 lutego 1942 roku zostały scalone w jeden organizm i przemianowane na Armię Krajową. Przytoczył wiele biogramów dowódców i żołnierzy AK oraz bardzo ciekawe i mało znane niuanse mające istotny, a nieraz decydujący wpływ na wydarzenia historyczne.

Po nim głos zabrała Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Odra – Niemen p. Ilona Gosiewska z Wrocławia; w mieście tym mieści się siedziba organizacji (stowarzyszenie posiada też oddziały wojewódzkie). Zajmuje się m. in. szeroko rozumianą kuratelą nad polskimi kombatantami i ich rodzinami, żyjącymi na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Jak mówiła, jeszcze kilkanaście lat temu było ich około tysiąca, dzisiaj żyje już tylko kilkanaście osób. W trakcie trwania konferencji połączono się z jedną z takich osób, panią pułkownik Weroniką Sebastianowicz z Białorusi – żołnierzem AK, a następnie katorżnikiem. Ponad 94 letnia pani Weronika, skierowała do zebranych przesłanie pełne słów otuchy, nadziei i wiary w lepsze jutro.

W wydarzeniu uczestniczyła również delegacja środowisk patriotycznych z Wyryk i Włodawy – przyjaciele  gospodarzy Klubu Stodoła i naszej Grupy rekonstrukcyjnej: pani Marzena Trociuk – dyr. Szkoły Podstawowej im . Armii Krajowej w Wyrykach, pan Jacek Jabłoński – nadleśniczy Nadleśnictwa Włodawa wraz z synem, a także Antoni Gontarski – przedstawiciel środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK z Lublina, Małgorzata Suszyńska -wiceprezes Stowarzyszenia Odra Niemen i Władysław Malawski z żoną – szef oddziału lubelskiego Stowarzyszenia. Przybyli również miejscowi przyjaciele Klubu Stódoła, rekonstruktorzy. „Gościem honorowym” konferencji był Roman Dmowski, jeden z głównych architektów polskiej niepodległości, odzyskanej po 123 latach, który z dużych rozmiarów portretu, w zadumie, przysłuchiwał się prowadzonym rozmowom.

Dokumentację fotograficzną z wydarzenia wykonał p. Rusinek – znany bychawski  fotograf, syn żołnierza AK.