79 Rocznica Bitwy na Porytowych Wzgórzach, Janów Lubelski, 11 czerwca 2023

79 Rocznica Bitwy na Porytowych Wzgórzach, Janów Lubelski, 11 czerwca 2023

Historycy, na temat tej bitwy powiedzieli już w zasadzie wszystko. Jakieś nowe światło, mogłyby rzucić jedynie kwerendy w archiwach rosyjskich, ale informacje tam uzyskane były by zapewne jedynie potwierdzeniem tego co już wiadomo, lub tego, czego od dawna polscy badacze domyślali się. Natomiast, szerokie pole do popisu mają obecnie politycy, swobodnie żonglujący faktami, stawiający zaskakujące tezy – de facto zmieniające bieg wydarzeń. Tego rodzaju próby widoczne były i na tej uroczystości.

Tak naprawdę, to wielotysięczne zgrupowanie partyzanckie, złożone z ludzi różnych narodowości i przekonań, którzy znaleźli się w tym czasie w Lasach Janowskich, miało za cel wyrwanie się z wielkiego „kotła’’ a walka, którą stoczyli nie była bojem o wolną Polskę, jak to się zwykło górnolotnie określać, czy o jej przyszły ideowy kształt, lecz zwyczajnie po ludzku o przeżycie i na tym stwierdzeniu można by poprzestać. Szczególnie dotyczy to tych, którzy tam polegli i spoczywają w większości w nieoznaczonych dołach, gdzie pośpiesznie zostali pogrzebani. Chwała poległym, niech spoczywają w pokoju, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Gospodarzem uroczystości był Starosta Janowski A. Pizoń, funkcję mistrza ceremonii sprawował p. Krzysztoń. Dowódcą asysty honorowej był Mirosław Wielgus, apel poległych odczytał Wiesław Gzik. Mszy św. polowej przewodniczył ks. Tomasz Kopeć, słowo Boże wygłosił ks. Łukasz Kruk. Warty przy pomnikach wystawili harcerze.

W uroczystości uczestniczyli wysocy rangą politycy i samorządowcy – ich udział szeroko zrelacjonowała panorama lubelska TVP 3 Lublin. Byli też: generał w st. spoczynku Bogdan Pokrowski, oficerowie WP, przedstawiciele organizacji kombatanckich i pro obronnych, motocykliści z kilku stowarzyszeń, dyrektorzy i kierownicy instytucji państwowych i samorządowych, harcerze, strażacy, leśnicy, policjanci, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele IPN, liczne poczty sztandarowe, mieszkańcy regionu.

Grupa nasza przeprowadziła asystę honorową na uroczystości, wystawiła poczty – flagowy i sztandarowy, wykonała apel poległych i salwę honorową. Grała Olek Orkiestra. Władze wojskowe odmówiły asysty wojska na tej niepoprawnej politycznie uroczystości. Wspólna defilada asysty honorowej i pocztów, zakończyła uroczystość.

 

 

Generał dywizji Bogdan Pokrowski wraz z dowódcą Grupy Mirosławem Wielgusem