Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, Aleksandrówka, 9 lipca 2023

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, Aleksandrówka, 9 lipca 2023

Święto ustanowił Sejm RP w 2017 roku, do obchodzenia w dniu 12 lipca, dla uczczenia ofiar i martyrologii wsi polskiej w czasie II wś. Wieś Polska poniosła wielkie ofiary; Niemcy i ich wschodni pomagierzy spacyfikowali w bestialski sposób blisko 800 wsi. Z kolei Ukraińcy dokonali zbrodni ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia, Lubelszczyzny, ziemi przemyskiej i Kresów południowo-wschodnich w 95% była to ludność wiejska, głownie dzieci, kobiety i starcy, wg bardzo ostrożnych szacunków śmierć poniosło 200 tyś. osób. Na około 3 mln. Polaków wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec 80% stanowili mieszkańcy wsi. Chłopi musieli oddawać kontyngent, najpierw obu okupantom, a następnie nowej komunistycznej władzy. Za nie wywiązywanie się z obowiązkowych dostaw żywności karano śmiercią, więzieniem, a po wojnie również wcielaniem chłopskich synów do karnych kompanii, używanych do pracy w kopalniach węgla kamiennego i uranu na najbardziej niebezpiecznych pokładach.

Inicjatorem przeprowadzenia obchodów święta męczeństwa wsi polskiej w Aleksandrówce było Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim, jako dowód szacunku dla ofiar, które poniosły śmierć w  tej miejscowości w czasie wojny i okupacji. Archiwa IPN, (a nie są to pełne dane) potwierdzają śmierć 59 osób poległych i zamordowanych w Aleksandrówce. W tej liczbie są stali mieszkańcy i ci, którzy znaleźli się tu przypadkowo, ukrywali się tu, bądź mieszkali czasowo we wsi w latach 1939-45 i ponieśli tu śmierć z rąk okupanta niemieckiego, z rąk band i w innych okolicznościach. W czasie uroczystości odsłonięto i poświęcono dwie tablice pamiątkowe; jedną – imienną, upamiętniającą osoby znane z nazwiska- ufundowaną przez parafian aleksandrowskich- wspólnie z GRH im. płk. Zieleniewskiego i drugą ufundowaną przez Starostwo – poświęconą ofiarom anonimowym. Na tablicy tej widnieje data 2019 r., a to to z tej racji, że pierwotnie umieszczono ją na budynku szkoły w Aleksandrówce. Niestety nie doszło do planowanego, uroczystego jej odsłonięcia i poświęcenia z powodu zamknięcia szkoły, ze względu na katastrofalną sytuację demograficzną we wsi.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, odprawioną w kościele pw. NSPJ w Aleksandrówce przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Marca. Dalsza część święta odbyła się na placu kościelnym, w miejscu instalacji tablic pamiątkowych. Tam odbyło się oficjalne przywitanie gości przez współorganizatora i gospodarza terenu – Wójta Gminy Batorz Henryka Michałka. W trakcie trwania części oficjalnej głos zabrali: Starosta Janowski Artur Pizoń, Wójt H. Michałek, Michał Moskal, szef gabinetu politycznego PIS, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik,Poseł Czerniak; panowie dokonali uroczystego odsłonięcia tablic, a poświęcił je ks. Wojciech Marzec.

Ceremoniał wojskowy: asysta w czasie uroczystej mszy świętej, wystawienie wart, pocztu sztandarowego, podniesienie flagi państwowej na maszt, apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu naszej Grupy. Sygnały wojskowe w wykonaniu trębaczy Piotrka i Witka z młodzieżowej sekcji w Grupie. Dowódcą uroczystości był M. Wielgus, apel odczytał P. Groszek.

W uroczystości udział wzięły liczne poczty sztandarowe m.in. Starostwa Powiatowego w Janowie , Szkoły Podstawowej w Batorzu, Koła Łowieckiego „Sokół”, OSP z Batorza i Aleksandrówki, poczet sztandarowy naszej Grupy. Przybyli też, wysocy rangą przedstawiciele instytucji, związków zawodowych, stowarzyszeń, politycy, samorządowcy, miłośnicy historii z regionu.

Poczęstunek dla zgromadzonych przygotowało Koło Łowieckie nr.25 „Sokół” ze Zdziłowic z siedzibą w Krzemieniu II. Panowie zorganizowali  wystawę trofeów myśliwskich, a pan Mariusz Jakubiec trener i hodowca ptaków drapieżnych prezentował okazałego orła, ptaka który ostatni raz widziany był w Aleksandrówce zapewne w średniowieczu. Ciasta i słodkości przygotowały panie z KGW  Aleksandrowianki.

Była to przepiękna i podniosła, patriotyczna uroczystość, jakiej do tej pory, zważywszy na rangę gości, we wsi jeszcze chyba nie było. Dopisali goście, dopisała pogoda, tylko nie mieszkańcy Aleksandrówki, którzy z sobie tylko znanych powodów zawiedli gremialnie, uczestnicząc w porannej mszy św.

Relację z wydarzenia przeprowadziła TVP 3 Lublin. Nakręcony materiał wyemitowano a Panoramie Lubelskiej i kilka dni później w programie Głos Regionów. Ze strony Grupy uczyniła to TS.